Конкурс продолжается!

Прафілактычая акцыя “Дом без гвалту”

Дата: 26 апреля 2016 в 10:56

З 18 па 30 красавіка ў школе праводзіцца прафілактычая акцыя

“Дом без гвалту”

Мэта: далучэнне шырокіх слаёў  насельніцтва ў аказанні дапамогі і садзеянню дзяржаўным органам у рашэнні праблем у сям’і з прымяненнем да асоб асацыяльных паводзін  мер індывідуальнай прафілактыкі правапарушэнняў.

План

мерапрыемстваў прафілактычнай акцыі "Дом без гвалту" Дзяржаўнай установы адукацыі «Гребенская базавая школа»

Дата правядзення

Мерапрыемствы

Адказныя

18.04.2016 -30.04.2016

Змяшчэнне  правядзення акцыі на Інтэрнэт-сайце ўстановы адукацыі, у « Вугалку  прававых ведаў»  размяшчэнне матэрыялаў па праблеме гвалту і прафілактыкі гвалту ў сям'і

Бацькоўскі сход “Гватл у сям’і: віды, формы і вынікі”

ІК для класных кіраўнікоў 1-9 класаў па пытаннях прафілактыкі гвалту, фарміравання ў вучняў умення звяртацца за дапамогаю  ў выпадку жорсткага абыходжання ў сям'і

ІК для бацькоў «Наступствы сямейнага гвалту»

Заняткі з элементамі трэнінгу па фарміраванні ў вучняў умення звяртацца за дапамогаю  ў выпадку жорсткага абыходжання ў сям'і, уменні прымаць правільнае рашэнне ў канфліктных сітуацыях

Гутаркі па праблемах гвалту ў сям'і (пытанні сямейных узаемаадносін, папярэджання правапарушэнняў)

Падрыхтоўка тэматычных буклетаў , метадычных матэрыялаў па папярэджанні гвалту ў сям'і

Падвядзенне вынікаў акцыі

Пед.сац. Гулюта Т.Б.

Кл. кір. 1-9 кл. + пед.сац.

Пед. сац. Гулюта Т.Б.

Кл. кір. 1-9 кл.

Пед. сац. Гулюта Т.Б.

Пед. сац. Гулюта Т.Б. + кл. кір. 1-9 кл.

ПАМЯТКА ДЛЯ БАЦЬКОЎ

па прафілактыцы гвалту ў сям'і

«Гвалт над дзецьмі і падлеткамі ўключае ў сябе любую форму дрэннага абыходжання з імі, дапускаліся бацькамі, апекунамі або выхавацелямі», - такое азначэнне належыць H. Kempe.

Гвалт над дзецьмі часцей за ўсё трактуецца як жорсткае абыходжанне з дзіцем. Жорсткае абыходжанне з дзіцем ўключае ў сябе наступныя віды гвалту:

-фізічныя,

-сексуальное,

-психическое,

-запущенность або грэбаванне патрэбамі дзіцяці.

Самае каштоўнае, што ёсць у нас, - гэта нашы дзеці!

● Стварыце дома сераду, якая характарызуе цяплом, станоўчым цікавасцю і ўдзелам дарослых членаў сям'і да дзяцей.

● Не выкарыстоўвайце метад пагроз і запалохвання дзяцей у вырашэнні хатніх праблем.

● Ня апускайцеся да ўзаемных абраз, і рэзкіх абвінавачванняў у адрас адзін аднаго і дзяцей.

● Памятаеце, што псіхалагічны гвалт (г.зн. прыніжэньне пачуцця ўласнай годнасці, слоўныя абразы, грубасць у адносінах да дзяцей) здольна глыбока параніць дзіцяці.

● Не выкарыстоўвайце эканамічнае гвалт да членаў сям'і.

● Імкніцеся ніколі не ўжываць фізічны гвалт да таго б там ні было.

● Вучыце дзяцей клапаціцца пра малодшых, аб пажылых людзях, аб хворых і нямоглых.

● рэкамендуецца дзецям чытаць сапраўдную мастацкую літаратуру, дапамагайце ім развіваць добры густ у выбары відэафільмаў. Чытайце разам з дзецьмі.

● Шчыра любіце дзяцей. Памятаеце, што «ласкай заўсёды даб'ешся больш, чым грубай сілай». В.А. Сухамлінскага казаў: «Дзіця ненавідзіць таго, хто б'е». Памятаеце аб асабістым прыкладзе. Будзьце ва ўсім узорам сваім дзецям!